Jak zorganizować czas z dzieckiem

Urodzenie się małego dziecka najczęściej powoduje znaczące zmiany w życiu jego rodziców. Dowolne dotychczas spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do kina, spotkania z przyjaciółmi czy wieczorne imprezy szybko stają pod znakiem zapytania. Minie chwila zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie zwariować.

Stara zasada mówi: śpij, kiedy niemowlę śpi. Wiele kobiet ironicznie dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak bagatelizować tego powiedzenia. W pierwszych tygodniach po pojawieniu się dziecka to właśnie niemowlak powinien być najważniejszy. Spróbuj poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się brudnymi garami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszystkie domowe porządki mogą poczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że noworodek będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Powinnaś być blisko. Nie zdziw się, gdy niemowlak będzie często domagał się piersi. W pierwszych tygodniach życia dziecko nie ma jeszcze regularnych odstępów między kolejnymi posiłkami. Może więc okazać się, że raz przerwa będzie trwał kilka godzin, a następnie maleństwo będzie chciało jeść co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, jaka powinna rządzić życiem młodej matki jest nieplanowanie dnia. Przy nieustalonym rytmie dobowym małego dziecka każdy plan może okazać się nie do spełnienia. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie snu dziecka. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się irytować.

Nie martw się, kiedy na początku dbanie o pociechę będzie cię przerastać. Wiedza przychodzi z czasem.